


| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 100 µA |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| On-State Voltage | 1.3 V |
| On-State Current | 8 A |
| Hold Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 65 A |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 700 mV |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 30 mA |
Stock: 3299
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63863
Ext.Price$0.63863
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63863 | $0.63863 |
| 10 | $0.33000 | $3.30000 |
| 25 | $0.31726 | $7.93150 |
| 50 | $0.30501 | $15.25050 |
| 100 | $0.29324 | $29.32400 |
| 300 | $0.25824 | $77.47200 |
| 500 | $0.22741 | $113.70500 |
| 1000 | $0.20604 | $206.04000 |
| 3000 | $0.17954 | $538.62000 |
| 5000 | $0.15645 | $782.25000 |
